Browar Okocim

Zespół urbanistyczno-architektoniczny browaru w Okocimiu jest jednym z ciekawszych obiektów architektury przemysłowej, doskonale wkomponowany w krajobraz. Browar Okocimski został założony przez piwowara Jana Ewangelistę Goetza wspólnie z Julianem Kodrębskim oraz Józefem Neumanem. Budowany i rozbudowywany był od 1845 r. do lat trzydziestych XX w. Niewielki browar z czasem stał się jednym z większych zakładów piwowarskich w Europie. Obecnie właścicielem jest Carlsberg Polska S.A.
Zabytkowy zespół zabudowań browaru okocimskiego obejmuje: pałac Goetzów, park angielski i folwark oraz budynki samego browaru, który tworzą: budynek administracyjny tzw. „stary pałac” z lat 1845–1850 z zachowanym wystrojem wnętrz, stara i nowa warzelnia. Neobarokowo-neorokokowy pałac Goetzów został zbudowany w latach 1898–1900 przez Jana Albina Goetza (1864–1931).
Obok browaru znajduje się drewniane osiedle robotnicze zbudowane przez Jana Albina Goetza dla pracowników Browaru Okocimskiego. A w pobliżu, tuż pod lasem od strony zachodniej, wznosi się drewniany budynek dawnego Teatru Letniego zbudowany w stylu zakopiańskim (dziś restauracja Zajazd Okocim). Teatr był ufundowany przez Jana Albina Goetza w 1902 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......