Browar Okocim

Zespół urbanistyczno-architektoniczny browaru w Okocimiu jest jednym z ciekawszych obiektów architektury przemysłowej, doskonale wkomponowany w krajobraz. Browar Okocimski został założony przez piwowara Jana Ewangelistę Goetza wspólnie z Julianem Kodrębskim oraz Józefem Neumanem. Budowany i rozbudowywany był od 1845 r. do lat trzydziestych XX w. Niewielki browar z czasem stał się jednym z większych zakładów piwowarskich w Europie. Obecnie właścicielem jest Carlsberg Polska S.A.
Zabytkowy zespół zabudowań browaru okocimskiego obejmuje: pałac Goetzów, park angielski i folwark oraz budynki samego browaru, który tworzą: budynek administracyjny tzw. „stary pałac” z lat 1845–1850 z zachowanym wystrojem wnętrz, stara i nowa warzelnia. Neobarokowo-neorokokowy pałac Goetzów został zbudowany w latach 1898–1900 przez Jana Albina Goetza (1864–1931).
Obok browaru znajduje się drewniane osiedle robotnicze zbudowane przez Jana Albina Goetza dla pracowników Browaru Okocimskiego. A w pobliżu, tuż pod lasem od strony zachodniej, wznosi się drewniany budynek dawnego Teatru Letniego zbudowany w stylu zakopiańskim (dziś restauracja Zajazd Okocim). Teatr był ufundowany przez Jana Albina Goetza w 1902 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...