Suchoraba

Suchoraba od średniowiecza aż do około połowy XX w. była własnością sióstr benedyktynek w Staniątkach. Nazwa wsi związana jest z rzeką Rabą, która kiedyś przepływała przez wieś, a później zmieniła swój bieg. Na początku I wojny światowej, po odparciu wojsk rosyjskich spod Krakowa, front austriacko-rosyjski od 30 XI do 15 XII 1914 r. zatrzymał się na linii między Staniątkami, Zagórzem i Suchorabą a Zakrzowem, Słomirogiem i Zabłociem. W klasztorze w Staniątkach kwaterował sztab rosyjski. W dniach 8–15 grudnia trwała zacięta bitwa, która zniszczyła prawie całą Suchorabę. Pamiątką bitwy jest wojenny cmentarz nr 376, projektu Gustawa Ludwiga na skraju lasu. Znajduje się tam 36 mogił pojedynczych i 3 zbiorowe. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków 30 grudnia 1988 r. Na terenie wsi znajduje się, m.in: budynek folwarczny z XIX/XX w., należący kiedyś do benedyktynek w Staniątkach.