Michalczowa

49°45'51"N 20°36'32"E (49.764345, 20.609143)
337 m n. p. m.
Michalczowa i jej bezpośrednie okolice charakteryzują się długą historią osadnictwa, nawiązując do znalezisk archeologicznych z okresu neolitu 4000–1700 lat p.n.e. oraz z epoki żelaza 1700–400 lat p.n.e. Badania potwierdzają obecność stałego osadnictwa na tych terenach w epoce brązu IV–V wieku p.n.e. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1370 r., jako własność rodu Gabańskich z Gabonia. Przez większość swojej historii Michalczowa była własnością szlachecką lecz tak podzieloną, że istniało tu kilka niezależnych dworów. W XIX w. dwory upadły, a ziemię wykupili chłopi.
W czasie II wojny światowej na tych terenach działał dobrze zorganizowany ruch oporu, skierowany przeciwko niemieckiemu okupantowi i jego działaniom, skupiającym się na ściąganiu przymusowych kontyngentów, aresztowaniach i wywózkach. Dowódcą placówki konspiracyjnej AK o pseudonimie „Dolina” działającej na terenie gminy Łososina Dolna był mieszkaniec Michalczowej Stefan Bednarek pseudonim „Mścisław”, zawodowy oficer w stopniu podporucznika. Gestapo w 1942 r. przeprowadziło próbę aresztowania „Mścisław” i wskutek taj akcji zginęło kilkoro członków jego rodziny.
Dzisiaj Michalczowa ma charakter rolniczy. Słynie przede wszystkim z sadownictwa. Dzieciństwo we wsi spędził generał Zygmunt Zieliński, żyjący w latach 1858–1925, który swoją karierę wojskową rozpoczął w carskiej armii. W czasie I wojny światowej wstąpił na ochotnika do Legionów Polskich, walczył w wojnie polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej. Zmarł w Krakowie i dzisiaj spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......