Kościół św. Mikołaja w Polance Wielkiej

Polanka Wielka
49°59'06"N 19°19'35"E (49.9851, 19.3266)
247 m n. p. m.

Zapisy o istnieniu kościoła w Polance pochodzą już z 1325 r. Parafię erygowano prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV w. Kościół św Mikołaja w Polance Wielkiej wybudowano na początku XVI w. W 1633 r. dobudowano dzwonnicę. Podczas reformacji świątynię przejęli arianie. Dopiero w 1598 r. została odzyskana przez parafian i rekoncyliowana przez biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego i ponownie konsekrowana.
Kościół jest orientowany. Ma wieżę konstrukcji słupowej. W rokokowym ołtarzu głównym jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w promienistej glorii z przełomu XVI/XVII w. Obok umieszczony został barokowy wizerunek św. Mikołaja, który podaje trzem chłopcom siedzącym w cebrzyku złotą bryłę. W kościele jest klasycystyczna ambona, organy z 1735 r., barokowa chrzcielnica oraz barokowe ławy kolatorskie sprzed 1748 r. Drugi ołtarz rokokowy znajduje się w ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......