Pałac w Łęgu Tarnowskim

Łęg Tarnowski
50°04'26"N 20°55'15"E (50.07412, 20.921039)
188 m n. p. m.

W Łęgu Tarnowskim znajduje się zespół pałacowo-parkowy z XIX w., dawna siedziba hrabiów Męcińskich, a obecnie siedziba Publicznego Gimnazjum w Łęgu Tarnowskim. Pałac został wybudowany w latach 1885–1892 w stylu neorenesansowym według projektu Sławomira Odrzywolskiego (jednego z najwybitniejszych architektów krakowskich końca XIX i pierwszej ćwierci XX w., który zasłynął jako restaurator renesansowej kaplicy Zygmuntowskiej i katedry na Wawelu) na zlecenie ówczesnego właściciela Partynia, hrabiego Józefa Gabriela Męcińskiego. Przy budowie wykorzystano fundamenty wcześniejszego, drewnianego dworu Potockich z XVIII w. Pałac jest murowaną, piętrową budowlą, nakrytą czterospadowym dachem. Od strony wschodniej do budynku przylega czterokondygnacyjna wieża z ostrosłupowym hełmem. W fasadzie znajduje się trójosiowy arkadowy portyk wsparty na dwóch kolumnach. Nad portykiem znajduje się galeria, ozdobiona neorenesansowym sgraffitem. Równie interesujący wystrój ma kilka z szesnastu pomieszczeń pałacyku: reprezentacyjny hal wejściowy mieszczący prowadzące na piętro drewniane schody, jadalnia, salony, gabinety, sypialnie. Zdobią je drewniane stropy o profilowanych, polichromowanych belkach i pokryte dekoracją stiukową plafony z podkolorowanymi fasetami, wielobarwne piece kaflowe, profilowana stolarka drzwi i okien oraz posadzki. Są to tylko ostatki ich wspaniałego niegdyś wystroju i wyposażenia. Bowiem w czasach, gdy w pałacyku mieszkali Męcińscy, a później przez pół wieku Zborowscy, prezentował się niczym wielkopańska rezydencja. Możemy się o tym przekonać oglądając stare fotografie. Oprócz stopów, plafonów, pieców były w nim nadto ozdobne kominki, lśniące taflowe posadzki, pokrywające ściany wielobarwne tkaniny, stylowe meble i dzieła sztuki: obrazy, grafiki, alabastrowe popiersia postaci mitologicznych stojące na marmurowych kolumienkach oraz zwisające u sufitów i stropów piętrowe żyrandole.
Dookoła budynku położony jest park krajobrazowy z XIX w. z owalnym podjazdem przed głównym wejściem, wielkim parterem od strony północnej z perspektywą otwierającą się na równinę Powiśla, zachodnią aleją lipową, resztkami tunelu alei grabowej oraz egzemplarzami wiekowych dębów, lip i jesionów.
Naprzeciwko dworu Męcińskich po południowej stronie drogi wojewódzkiej 973 znajduje się Kamienna figura św. Jana Nepomucena otoczona metalowym płotkiem. Według napisów umieszczonych na cokole, figura została ufundowana w 1752 r. przez Dominika Potockiego, a odnawiana była w 1892 r. przez Józefa i Helenę Męcińskich.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......