Pomnik Jana Kiepury w Krynicy

Krynica
49°25'24"N 20°57'28"E (49.423519, 20.957968)
590 m n. p. m.
Pomnik Jana Kiepury w Krynicy stoi od 2004 r. w północnej części uzdrowiska, przy głównej ulicy Piłsudskiego, na skwerze przed kinem „Jaworzyna”. Jest to odlew z brązu, ustawiony na granitowym cokole. Przedstawiający najsłynniejszego polskiego śpiewaka Jana Kiepurę śpiewającego z uniesioną w górę ręką. Jest to kopia pomnika, który w 2002 r. stanął w Sosnowcu – rodzinnym mieście artysty. Autorami projektu są warszawscy rzeźbiarze – Tadeusz Markiewicz i nieżyjący już Gabriel Karwowski.
Jan Kiepura (1902–1966), polski śpiewak operowy (tenor) i aktor, najpopularniejszy gwiazdor scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego, urodził się w Sosnowcu. Występował na najważniejszych scenach światowych. Jan Kiepura był w szczególny sposób związany z Krynicą. Darzył uzdrowisko szczególnym uczuciem. Tu wybudował swój dom i spędzał tu wolne chwile. Bardzo chętnie występował dla kuracjuszy. Do dziś Krynica „żyje Kiepurą”. Co roku (od 1967 r., nieprzerwanie) odbywają się tu (obecnie europejskie) festiwale jego imienia. Również dzięki Kiepurze Krynica jest znana w świecie. Pomysł postawienia pomnika Jana Kiepury w Krynicy narodził się w latach dziewięćdziesiątych XX w., jednak ówczesna uchwała krynickich radnych w tej sprawie nie doczekała się realizacji. Do tematu powrócono już w XXI w. Tym razem inicjatorem budowy pomnika było Krynickie Towarzystwo Kulturalne. Ze względu na koszty zdecydowano, że nie będzie konkursu na nowy pomnik, a w mieście stanie kopia istniejącego już monumentu z Sosnowca. Fundusze na ten cel zbierano podczas publicznych kwest i koncertów, w których artyści występowali, rezygnując ze swoich honorariów. Pomogli także sponsorzy i władze Krynicy. Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika (17 lipca 2004 r.) w krynickim uzdrowisku zabrzmiał znowu głos Kiepury. Odtworzono archiwalne nagranie pieśni pt. „Ninon, ach uśmiechnij się” w wykonaniu Jana Kiepury.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......