Łabowa

49°31'33"N 20°51'10"E (49.526037, 20.853032)
457 m n. p. m.

Dość duża wieś Łabowa (około 1200 mieszkańców) położona jest na obu brzegach Kamienicy Nawojowskiej, bezpośrednio na wschód od ujścia potoku Łabowiec. Jest siedzibą dużej gminy położonej na północnych krańcach Beskidu Sądeckiego.
Łabowa została lokowana przed rokiem 1581 przez Branickich na prawie wołoskim. Wtedy też powstała parafia greckokatolicka. Wieś zamieszkiwała ludność łemkowska aż to 1947 r., kiedy to została wysiedlona w ramach akcji Wisła. Wcześniej mieszkali tu też Polacy i dla tej społeczności hrabia Adam Stadnicki z Nawojowej ufundował w 1930 r. kościół katolicki.
Głównym zabytkiem Łabowej jest usytuowana na południowym brzegu Kamienicy dawna murowana cerkiew greckokatolicka pw. Matki Bożej Pokrow (Opiekunki) z 1784 r., fundacja Izabeli Lubomirskiej. Po II wojnie światowej, po wysiedleniu Łemków cerkiew była nieczynna, a w 1964 r. została wpisana w rejestr zabytków. Niestety wkrótce świątynia uległa dalszej dewastacji po zniszczeniach od uderzenia pioruna. Dopiero w 1992 r. cerkiew została wyremontowana i odnowiona, łącznie z elementami wyposażenia wewnątrza. Obecnie służy jako kościół pomocniczy parafii katolickiej pw. Opieki Najświętszej Marii Panny.
Cerkiew przykrywa blaszany, siodłowy dach, nad kaplicami uformowany w kopuły. Dach zdobi pięć wieżyczek z latarniami. Nad wszystkim góruje baniasty hełm wieży z latarnią. Wewnątrz można zobaczyć oryginalną kamienną posadzkę oraz figuralno- ornamentalną polichromię ruską wykonaną w 1942 r. pod kierunkiem ukraińskiego malarza Wasyla Kryczewskiego (m.in. Matka Boża w otoczeniu aniołów, Chrystus w Ogrójcu, Zmartwychwstanie, czterej ewangeliści i in.). Pod warstwą tej polichromii odkryto fragmenty wcześniejszej rokokowej, prawdopodobnie z czasów budowy świątyni. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny pochodzący z drugiej połowy XIX w – murowany, wykonany z białego kamienia, a mensę z dwupoziomowym tabernakulum wieńczy symbol Ducha Świętego oraz cztery kolumny toskańskie wykonane z czarnego marmuru, podtrzymujące dwuspadowy baldachim. Ołtarz zwieńczony jest kopułą i greckokatolickim krzyżem.
W zachodniej części wsi sroi drewniany kościół rzymsko-katolicki pw. św. Stanisława z 1930 r. zbudowany wg. projektu Józefa Wojtygi z Nowego Sącza. Na terenie wsi są trzy cmentarze: katolicki (od 1936 r.), stary parafialny łemkowski (greckokatolicki) i cmentarz (kirkut) miejscowej gminy żydowskiej.
W centrum Łabowej znajduje się przystanek autobusowy na ruchliwej trasie Nowy Sącz – Krynica i infrastruktura charakterystyczna dla wsi gminnej (poczta, ośrodek zdrowia, apteka, sklepy, restauracja itp.). Tu zaczynają się szlaki niebieskie, pieszy i narciarski, prowadzące w górę doliny Łabowca i dalej do schroniska na Hali Łabowskiej.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......