Pomnik w Pogórskiej Woli

Pogórska Wola
50°00'36"N 21°07'16"E (50.010152, 21.121286)
230 m n. p. m.
Pomnik egzekucji hitlerowskich w Pogórskiej Woli został odsłonięty w listopadzie 1958 r. Autorami projektu są Anatol i Bogdana Drwal. Pomnik upamiętnia miejsce kaźni około 200 osób, które zostały rozstrzelane przez Niemców podczas II wojny światowej w trakcie masowych egzekucji. Wśród ofiar zbrodni była Helena Marusarz, legendarna kurierka z Zakopanego.
Helena Marusarzówna była mistrzynią sportów narciarskich, kurierem tatrzańskim, żołnierzem ZWZ, placówki kurierskiej ZWZ-AK o kryptonimie „Zagroda”. Urodziła się i mieszkała w Zakopanem w 1918 r. Była córką Jana Marusarza i Heleny z Tatarów, siostrą Stanisława Marusarza. Pochodziła z bardzo usportowionej rodziny. była absolwentką szkoły handlowej w Zakopanem, szybko zaczęła przygodę z „białym szaleństwem”. Już w dzieciństwie wykazywała duże zdolności narciarskie. W latach 1936–1939 była najlepszą polską zawodniczką narciarską, siedmiokrotną mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich (bieg zjazdowy, slalom i kombinacja). W historii polskiego narciarstwa jest z pewnością jedną z najbardziej utalentowanych polskich narciarek alpejek. Od września 1939 r. uczestniczyła w polskim ruchu oporu, pełniąc rolę tajnego kuriera komórki „Zagroda” Oddziału Łączności Konspiracyjnej KG SZP-ZWZ do bazy „Romek” w Budapeszcie, przenosząc pocztę i przeprowadzając przez Tatry wielu ludzi, uchodzących spod okupacji niemieckiej na Węgry. Została schwytana w marcu 1940 r. przez żandarmerię słowacką i przekazana w ręce gestapo. Była więziona w Muszynie, Nowym Sączu, w zakopiańskiej siedzibie gestapo „Palace”, w Tarnowie i w Krakowie na Montelupich. Torturowana wielokrotnie, nie zdradziła jednak żadnej z tajnych informacji, jednakże gestapo znalazło w jej bagażu list w języku węgierskim i po wielu miesiącach skojarzyło to z osobą Stefanii Hanauskówny. Helenę Marusarzównę rozstrzelano 12 września 1941 r. Po ekshumowaniu (w obecności brata Stanisława) w dniu 27 listopada 1958 r. jej szczątki uroczyście pochowano na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Piękna Helena powróciła do Zakopanego, które tak kochała. Została odznaczona pośmiertnie Orderem Virtuti Militari, a w 1967 r. Krzyżem Walecznych. Od 1946 r. w Zakopanem rozgrywane są międzynarodowe zawody narciarskie Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.
Na pomniku w Pogórskiej Woli widnieje napis „Pamięci rozstrzelanych przez hitlerowców w latach 1939–1945” i „Czynem dowiedli, że Polska nie zginęła”.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......