Wywierzysko Olczyskie

49°16'01"N 20°00'07"E (49.26714, 20.001991)
1062 m n. p. m.

W Dolinie Olczyskiej znajduje się jedno z największych w Tatrach źródeł krasowych – Wywierzysko Olczyskie. Poprzez system podziemnych połączeń odwadnia ono obszar Doliny Pańszczycy. Średnia wydajność źródła wynosi około 500 l wody na sekundę, a jej temperatura waha się między 4 a 5°C. W wodzie wywierzyska odnaleziono skorupiaka studniczka tatrzańskiego (Niphargus tatrensis), który przez niektórych naukowców uznawany jest za relikt trzeciorzędowy. Jesienią 1999 r. źródło zostało rozkopane przez wandali, co zaburzyło naturalny wypływ wody.
Wywierzyskami nazywane są w Tatrach źródła krasowe o bardzo dużej wydajności, nawet do kilkuset litrów wody na sekundę. Powstają tam, gdzie woda wędrująca podziemnymi korytarzami wytworzonymi w skałach przepuszczalnych, dociera do szczelin uskoków lub skał, które są dla wody nieprzepuszczalne. Wówczas zostaje ona zmuszona do wypłynięcia na zewnątrz. Wywierzysko Olczyskie znajduje się na uskoku.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......