Diabelski Kamień

49°25'11"N 20°54'27"E (49.419927, 20.907557)
956 m n. p. m.
Diabelski Kamień jest to okazały blok skalny – ostaniec piaskowca magurskiego. Znajduję się na wschodnich stokach Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.), w lesie, przy czerwonym i zielonym szlaku turystycznym, które na tym odcinku biegną wspólnie, i w pobliżu narciarskiej trasy zjazdową. Ostaniec ma kształt dużego grzyba o wysokości około 5 m. Został ukształtowany przez erozję w związku z niejednakową wytrzymałość na wietrzenie różnych składników skały. Diabelski Kamień jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Turystom nie wolno się na niego wspinać i jest zabezpieczony drewnianym ogrodzeniem.
Wśród okolicznej ludności znana jest legenda wyjaśniająca pochodzenie tego kamienia w tym miejscu. Występuje ona w dwóch wariantach. Prostszy – będący lokalną wersją dość powszechnego w Karpatach podania mówi, że kamień ten został upuszczony przez diabła, który niósł go, by zniszczyć nim zdroje krynickie. Jednak w Krynicy zapiał kogut i diabeł upuścił kamień nie doniósłszy go nad zdroje. Druga wersja ma formę bardziej rozbudowaną: Pojawia się tu motyw rycerza z muszyńskiego zamku, który zakochał się w krynickiej pasterce. Ojciec rycerza nie chciał zgodzić się na małżeństwo i wysłał syna na wyprawę wojenną, w nadziei, że zapomni o ubogiej ukochanej. Gdy po wyprawie rycerz wracał w rodzinne strony, na Górze Parkowej w Krynicy napadli go zbójcy. Jęki rannego usłyszała pasterka, pasąca w pobliżu owce i znalazłszy ukochanego, zaczęła modlić się do Matki Bożej, prosząc o jego uzdrowienie. Wtedy obok wytrysło źródełko. Dziewczyna wodą ze źródełka obmyła rany rycerza i ten wnet ozdrowiał, a ojciec zgodził się na małżeństwo syna z biedną pasterką. Kiedy diabły usłyszały o istnieniu w Krynicy cudownego źródełka z życiodajną wodą, postanowiły je zniszczyć. I tak, jak w pierwszej wersji legendy – diabeł przyniósł z Tatr potężny kamień, by go zrzucić na źródło. Ale gdy był w pobliżu Jaworzyny, zapiał kur. Wtedy diabeł przestraszył się i upuścił kamień, który leży tam do dziś.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......