Siodło pod Koskową Górą

49°45'29"N 19°47'06"E (49.758312, 19.785198)
805 m n. p. m.

W płytkim siodle (807 m n.p.m.) oddzielającym Koskową od grzbietu Parszywki stoi murowana kapliczka z XIX w. z figurą Trzeciego Upadku Chrystusa. Tuż za nią, przy niebieskim szlaku do Bieńkówki znajduje się kamienny słupiec z krzyżem, który również możemy datować na wiek XIX. Na przełęcz można dotrzeć samochodem od strony Bogdanówki, powstałej na przełomie XVI i XVII w. wsi należącej do starostwa lanckorońskiego. Tu także kończy się prowadząca z tej miejscowości Droga Krzyżowa.
W lecie 1944 r. Niemcy przystąpili do budowy systemu umocnień linii „BX”, który przechodził przez Koskową Górę. Do dziś w zagajniku na północnym skłonie oraz przy niebieskim szlaku widnieją resztki okopów i stanowisk broni maszynowej. Budowane przez przymusowych robotników umocnienia nie zostały wykorzystane, za wyjątkiem rejonu Makowa i Koskowej, o którą toczono boje w nocy z 27 na 28 I 1945. Spłonęła wówczas rola Maślankowa, a do dziś pod szczytem znajduje się nieoznaczona mogiła trzech żołnierzy niemieckich. Po zakończeniu wojny okoliczne przysiółki stanowiły kwatery oddziałów partyzantki antykomunistycznej: oddziału „Błyskawica”, a następnie oddziału „Zorza” Jana Sałapatka „Orła”, który zginął w zasadzce zorganizowanej przez UB dopiero na początku 1955 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......