Zielony Staw

49°13'46"N 20°00'01"E (49.229584, 20.000386)
1677 m n. p. m.
Zielony Staw jest największym jeziorem w Zielonej Dolinie Gąsienicowej. Położony jest u podnóży Skrajnej Turni. Jego wymiary wynoszą 275 x 238 m, a głębokość 15 m. Po II wojnie światowej staw został sztucznie zarybiony. Wpuszczono do niego narybek pstrąga źródlanego, który początkowo bardzo dobrze się rozwijał ze względu na obfitość znajdującego się w wodzie planktonu. Później, gdy pokarm się skończył, kolejne pokolenia pstrągów skarłowaciały i zaczęły ginąć.
Od 1896 r. nad Zielonym Stawem Gąsienicowym stało drewniane, niezagospodarowane schronisko. Inicjatorem i wykonawcą pomysłu było Towarzystwo Tatrzańskie. Jednak obiekt, narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne, wymagał ciągłych remontów, a około 1930 r. przestał istnieć.
Staw Kurtkowiec bywa też nazywany Stawem w Roztoce, gdyż leży na terenie Roztoki Stawiańskiej. Znajduje się na wschód od szlaku, niedaleko Zielonego Stawu. Na stawie znajduje się charakterystyczna wyspa zarośnięta kosodrzewiną. Wymiary Kurtkowca wynoszą 212 x 139 m. Nieopodal stawu znajduje się rozwidlenie szlaków. Czarny skręca w prawo i doprowadza do Świnickiej Przełęczy 2051 m n.p.m.), natomiast niebieski odbija w lewo ku przełęczy Karb (1853 m n.p.m.).
Na północ od Kurtkowca znajduje się grupa czterech małych stawków zwanych wspólnie Dwoiśniaczek. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że podczas suchego lata potrafią całkowicie wyschnąć.
W Zielonej Dolinie Gąsienicowej znajduje się też wiele stawków położonych poza szlakami (Czerwone Stawki, Dwoisty Staw, Długi Staw, Zadni Staw).
W rozwidleniu szlaków prowadzących na Karb (1853 m n.p.m.) i Świnicką Przełęcz (2051 m n.p.m.) znajdują się dwa niewielkie stawki, z których jeden jest systematycznie zasypywany osuwającym się materiałem skalnym. Niżni Czerwony Stawek ma rozmiary 56 x 37 m, natomiast Wyżni Czerwony Stawek 78 x 52 m.
Dwoisty Staw znajduje się na terenie Stawiańskiej Roztoki u podnóży zachodnich zboczy Małego Kościelca. Składa się z dwóch małych stawków: Dwoistego Stawu Zachodniego, który ma wymiary 140 x 120 m, a jego głębokość osiąga 7 m oraz Dwoistego Stawu Wschodniego o wymiarach 195 x 115 m i głębokości 9,2 m. W zimie woda znajdująca się pod lodem wycieka podziemnymi odpływami, a pozostająca na powierzchni zamarznięta lodowa skorupa, zapada się. Jest to jeden z dwóch tatrzańskich stawów, w których żyła skrzelopływka bagienna. Jej wymarcie jest związane z wprowadzaniem do stawów ryb, które wyjadły znajdujące się w nich organizmy.
Długi Staw przez górali nazywany był również Kuklatym Stawem. Znajduje się u podnóży zachodniej ściany Kościelca. Jego wymiary wynoszą 254 x 100 m, głębokość 10,6 m.
Zadni Staw jest najwyżej położonym stawem w Zielonej Dolinie Gąsienicowej. Znajduje się na wysokości 1852 m n.p.m. Ma wymiary 108 x 66 m, zaś jego głębokość wynosi 8 m. Do późnego lata bywa pokryty lodem i śniegiem.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......