Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Porębie Wielkiej

50°00'30"N 19°16'57"E (50.008471, 19.282685)
238 m n. p. m.

Kościół św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej zbudowano w XVI w. i jest to jeden z najstarszych kościołów na Pogórzu Śląskim. Świątynia ma charakter późnogotyckiego kościoła odmiany śląskiej. Składa się z nawy i węższego zamkniętego trójbocznie prezbiterium z dobudowaną zakrystią, pokrytych blachą. Wewnątrz kościoła można podziwiać późnogotyckie portale z nadprożami wyciętymi w tzw. ośle grzbiety, a na ścianach i stropach widnieje polichromia młodopolska. Rokokowe ołtarze, ambonę oraz prospekt organowy datuje się na koniec XVIII w., natomiast chrzcielnica jest klasycystyczna.
Wieś Poręba Wielka znajduje się w gminie Niedźwiedź u zbiegu potoków Koninka i Poręba. Należą do niej przysiółki Koninki i Poręba Górna. Wieś powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIV w. w dobrach cysterskich. Następnie odebrana zakonowi przez Ludwika Węgierskiego była przekazana w dzierżawę królewską. Należała do rodziny Ratołdów, następnie Pieniążków, którzy założyli w Porębie folwark i podzielili ziemie na trzy części: nowotarską, porębską i mszańską. Poręba stała się centrum administracyjnym tzw. klucza porębskiego. W 1590 r. dzierżawę przejął Sebastian Lubomirski, a w 1607 r. mocą konstytucji sejmowej w zamian za żupy solne we wsi Lednica, klucz porębski przeszedł na własność Lubomirskiego. Od 1710 r. dobra przeszły na własność rodziny Sanguszków, a w 1760 r. nabyła je rodzina Wodzickich i w jej rękach były aż do 1945 r. Dziś śladem po ich długiej obecności w Porębie Wielkiej są pozostałości zabudowań dworskich oraz park założony na przełomie XVIII i XIX w. W parku znajduje się siedziba dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......