Kościół św. Wawrzyńca w Grojcu

Grojec
49°58'49"N 19°14'07"E (49.980318, 19.23529)
266 m n. p. m.

Parafia w Grójcu powstała w latach 1285–1325, kiedy we wsi w okolicy zamku grojeckiego istniała już kaplica. Ani kaplica, ani pierwszy kościół z 1671 r. nie zachowały się. Obecny drewniany kościół św. Wawrzyńca w Grojcu został zbudowany w latach 1765–1766. Budowę finansował ówczesny właściciel Grojca – hrabia Franciszek Jakub Szembek, a po jego śmierci żona hrabiego – Anna Potocka.
Na stropie kościoła znajduje się polichromia ukazująca sceny z życia Matki Bożej i Jezusa w otoczeniu piętnastu scen odpowiadających tajemnicom różańca świętego oraz postaci czterech Ewangelistów w narożnikach. Obraz w rokokowym ołtarzu głównym przedstawia św. Wawrzyńca – patrona parafii, opiekuna ubogich, piekarzy, kucharzy i bibliotekarzy. W zwieńczeniu znajduje się grupa rzeźb przedstawiająca Trójcę Świętą. Po prawej i lewej stronie ołtarza na postumentach stoją figury św. Wojciecha i św. Stanisława – patronów Polski. W barokowych ołtarzach bocznych umieszczono wizerunki ukoronowanej Matki Bożej z Dzieciątkiem (z XVIII w., w zwieńczeniu wizerunek św. Andrzeja) i Najświętszego Serca Pana Jezusa (a w zwieńczeniu św. Józef z Dzieciątkiem). Rokokowa jest również ambona zdobiona główkami aniołków i rzeźbą Ducha Świętego na baldachimie. Wyposażenie kościoła stanowi także misternie zdobiony konfesjonał barokowy sprzed 1748 r. stojący pod chórem. W drugiej połowie XIX i na początku XX w. od strony północnej i południowej dostawiono murowaną zakrystię oraz kaplicę. Kościół otacza kamienny mur, który zamykał kiedyś przykościelny cmentarz.
Pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. w pobliżu drewnianego kościoła rozpoczęto budowę nowego dużego murowanego kościoła Matki Bożej Miłosierdzia. Od 1999 r. kościół św. Wawrzyńca jest nieczynny.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......