Pustelnia św. Brata Alberta

49°15'52"N 19°58'28"E (49.264487, 19.974625)
1102 m n. p. m.

Pustelnia Świętego Brata Alberta wraz z klasztorem sióstr albertynek znajdują się przy drodze z Kuźnic na Kalatówki. Zbudowane są na wypłaszczeniu moreny dennej lodowca potoku Bystra.
Morena to materiał skalny. Morena denna powstała z materiału skalnego przyniesionego przez lodowiec, wytopionego z lodu, który osadził się na dnie doliny.
Adam Chmielowski, brat Albert (1845–1916), to niezwykle ciekawa postać, przez wiele lat związana z Tatrami i Zakopanem. W 1863 r. brał udział w Powstaniu Styczniowym, podczas którego został ciężko ranny i stracił nogę. W latach 1869–1874 studiował malarstwo w Monachium. Przyjaźnił się ze Stanisławem Witkiewiczem, z którym wspólnie prowadził pracownię w Warszawie. W 1888 r. został zakonnikiem, przyjmując imię Albert. Założył zakon albertynów, a w 1891 r. albertynek. Zgromadzenia te postawiły sobie za zadanie opiekę nad bezdomnymi i chorymi. Hr. Władysław Zamoyski podarował zakonowi skrawek ziemi przy drodze na Kalatówki, gdzie brat Albert zbudował pustelnię, w której mogli przebywać zakonnicy w czasie wolnym od pracy. W 1902 r. brat Albert przeniósł pustelnię na nowe miejsce położone na stokach Krokwi na tzw. Śpiącą Górę, zaś obiekt przy drodze przejęły siostry. W 1908 r. przy klasztorze sióstr powstał niewielki drewniany budynek, w którym brat Albert szukał samotności w czasie pobytów w Zakopanem. Obecnie znajduje się tam ekspozycja poświęcona zakonnikowi. Można zobaczyć m.in. zrekonstruowaną celę, w której mieszkał i modlił się. Postać brata Alberta stała się inspiracją dla pisarzy. Posłużył do wykreowania jednego z bohaterów powieści Stefana Żeromskiego Nawracanie Judasza oraz głównego bohatera dramatu Karola Wojtyły Brat naszego Boga. W 1983 r. brat Albert został przez papieża Jana Pawła II beatyfikowany, a w 1989 r. w Rzymie kanonizowany.
Przy klasztorze sióstr albertynek znajduje się kaplica Św. Krzyża konwentu Brata Alberta (msze św. w niedziele i święta o godz. 9.00 i 17.00). Przy klasztorze braci albertynów na Śpiącej Górce znajduje się kaplica Św. Krzyża zakonu Brata Alberta (msze św. w niedziele i święta o godz. 11.15).
Wokół drogi z Kużnic na Polanę Kalatówki występuje wierzba iwa. Jest to wysoki krzew lub niskie drzewo, określane jako najbardziej pospolity gatunek wierzby w Europie. W Karpatach spotykany jest bardzo często, zasadniczo do wysokości regla dolnego. Spotkać go można jednak także, choć rzadziej, w reglu górnym, przede wszystkim na wiatrołomach, w zaroślach kosodrzewiny, czy w prześwietlonych lasach. Wierzba iwa jest również rośliną żywicielską gąsienicy rusałki żałobnik, a także jej postaci dorosłej, spijającej nektar z kwiatów.
Rusałka żałobnik jest sporych rozmiarów motylem. Jego skrzydła niemal w całości są koloru bordowo-czarnego z wyjątkiem białych przepasek, które biegną wzdłuż krawędzi skrzydeł.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......