Szczebel

49°41'18"N 20°00'36"E (49.688485, 20.010223)
973 m n. p. m.

Szczebel (976 m n.p.m.), ze względu na efektowną sylwetkę i klasyczną „wyspowatość”, uważany jest za jeden z najpiękniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Łagodne podnóża, zbudowane z kompleksów łupkowych przechodzą nagle w strome stoki (nachylenie do 40 stopni), założone na piaskowcach magurskich. Krótki, równoleżnikowy grzbiet Szczebla jest ostry i występują na nim, głównie pod szczytem i na wschodnim ramieniu, efektowne formy skałkowe. Mają one postać ambon, zbudowanych z piaskowca magurskiego, o wysokości 2–5 m (maksymalnie, na wschodnim ramieniu Szczebla – 15 m). Na niektórych skałkach wykute są znaki i napisy, uważane do lat trzydziestych XX w. za znaki poszukiwaczy skarbów. Na północnym ramieniu znajduje się znana już w XIX w. jaskinia szczelinowa – Zimna Dziura. W kierunku południowym, poprzez łagodne ramię Małej Góry (884 m n.p.m.) i Przełęcz Glisne łączy się z masywem Lubonia Wielkiego.
Szczyt pozbawiony jest widoków, a ze szlaku czarnego otwierają się jedynie wąskie, lecz efektowne, z powodu znacznego przewyższenia, widoki na dolinę Raby i jej otoczenie. Na szczycie znajduje się ołtarz polowy i głaz z tablicą upamiętniającą wycieczki ks. Karola Wojtyły z 1953 i 1955 r., a także krzyż w miejscu śmierci ks. Józefa Stańko, wicerektora krakowskiego Seminarium Duchownego (1968). Szczebel znajduje się na Szlaku Papieskim.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......