Hala Pisana

49°28'49"N 20°45'47"E (49.480461, 20.763076)
1038 m n. p. m.
Hala Pisana to wydłużona zarastająca hala ciągnąca się w środkowej części głównego grzbietu Pasma Jaworzyny Krynickiej, pomiędzy Zadnimi Górami a Wierchem nad Kamieniem (1084 m n.p.m.). Najwyższy punkt hali, szczyt Hala Pisana, osiąga wysokość 1044 m n.p.m. Stąd na wschód, za linią grzbietu widać Wierch nad Kamieniem, a nieco w prawo boczny grzbiet Parchowatki (1004 m n.p.m.), a dalej na południowy-wschód, daleko za Popradem Lubowlańską Wierchowinę na Słowacji. Nazwa hali wywodzi się od góralskiego określenia pomiarów, czyli „spisywania” hali przez geodetów.
Na szczycie, w miejscu śmierci żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK Grupy „Świerk” Adama Kondolewicza ps. „Błysk”, który poległ w walce z hitlerowskim najeźdźcą 26 VI 1944 r., znajduje się kamienny obelisk. Są tu także dwie niewielkie, stosunkowo nowe kapliczki Matki Bożej Licheńskiej i Częstochowskiej.
Hala Pisana, która była niegdyś wielką halą wypasową, od dawna już nie użytkowana zarasta stopniowo borówczyskami i młodnikiem leśnym (tzw. sukcesja wtórna). Wzdłuż szlaku biegnącego halą ciągnie się szpaler limb, zasadzonych tu z polecenia hrabiego Adama Stadnickiego z Nawojowej.
Niespełna kilometr na wschód od Hali Pisanej, na zalesionym już głównym grzbiecie Pasma Jaworzyny Krynickiej znajduje się węzeł szlaków. Od Głównego Szlaku Beskidzkiego (czerwonego) odchodzi tutaj szlak żółty, który prowadzi z Piwnicznej w dolinie Popradu do Frycowej w dolinie Kamienicy Nawojowskiej. W rejonie Hali Pisanej prowadzi on około 1,5 km głównym grzbietem razem ze szlakiem czerwonym i właśnie tutaj skręca na północ na boczne ramię Sokołowskiej Góry (1028 m n.p.m.) i Wielkiego Gronia (745 m n.p.m.).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......