Żleb pod Czerwienicą

49°15'25"N 19°59'36"E (49.256987, 19.993413)
1222 m n. p. m.
Żleb pod Czerwienicą stanowi górną część Doliny Jaworzynki. Znajdowały się tam najwydajniejsze kopalnie rudy żelaza w Tatrach, założone w 1766 r. za panowania króla Stanisława Augusta. Pozyskiwano z nich około 300–400 ton rudy rocznie. W XIX w. kopalnie były atrakcją turystyczną. W 1832 r. zwiedził je Seweryn Goszczyński.
Górna część szlaku prowadzącego z Kuźnic na Przełęcz między Kopami przez Dolinę Jaworzynkę nazywana jest Siodłową Percią. Dolna część jest fragmentem starej hawiarskiej drogi, wykorzystywanej kiedyś przez górników, wydobywających w rejonie żlebu Pod Czerwienicą rudę żelaza.
W górnej części Doliny Jaworzynka, na północnych stokach Kopy Magury (1704 m n.p.m.) znajduje się Jaskinia Magurska. Góralom jaskinia była znana od dawna. Z pewnością penetrowali ją pasterze i górnicy, którzy rozpoczęli prace w górnej części doliny w 1766 r. Wspomina o niej już przewodnik Eugeniusza Janoty z 1860 r. Niewiele starsze są pierwsze wzmianki naukowe związane z licznie występującymi w jaskini kośćmi niedźwiedzia jaskiniowego i innych zwierząt. Namulisko, w którym odnajdywano kości, intensywnie rozkopywano.
W 1877 r. Towarzystwo Tatrzańskie wytyczyło do jaskini nową ścieżkę turystyczną i co jakiś czas ją odnawiało. W 1907 r. jaskinię penetrował Mariusz Zaruski, który odkrył w niej nowe korytarze. Odnalezienie kości człowieka pierwotnego oraz wykonywanych przez niego narzędzi nie zostało potwierdzone. Okres intensywnych badań jaskini trwa nieprzerwanie do dzisiaj, co stawia tę jaskinię w czołówce badań we wszystkich dziedzinach związanych ze speleologią. Obecnie jaskinia znajduje sie poza szlakami i nie jest udostępniona do zwiedzania.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......