Brama Kraszewskiego

49°15'15"N 19°52'02"E (49.254351, 19.867365)
976 m n. p. m.

Brama Kraszewskiego nazywana była przez górali Między Krzesanice. Od tego miejsca Dolina Kościeliska wyraźnie się zwęża, tworząc krasowy jar. W jej okolicy występują świerkowe lasy urwiskowe z drzewami porastającymi skalne półki, czy też zawieszonymi nad przepaściami. Skalna brama z inicjatywy Leopolda Świerza, sekretarza Towarzystwa Tatrzańskiego, otrzymała nazwę Bramy Kraszewskiego na pamiątkę pięćdziesięciolecia twórczości pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, które obchodził w 1879 r. Pamiątkową tablicę, umieszczoną wówczas w bramie, wykonał ojciec Stanisława Wyspiańskiego, Franciszek, a poświęcił ks. Józef Stolarczyk w zakopiańskim kościele parafialnym. W uroczystości, która z Zakopanego przeniosła się do Doliny Kościeliskiej, wzięło udział wielu gości, wśród nich doktor Tytus Chałubiński i towarzysz jego górskich wędrówek Jan Krzeptowski Sabała, poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer oraz dzisiejszy patron Koła Przewodników Tatrzańskich z Krakowa – Maciej Sieczka. Znamienne, że w trakcie uroczystości, podczas gdy państwa polskiego nie było na mapach, zagrano „Mazurka Dąbrowskiego”. Dziś po tablicy pozostał tylko niewyraźny ślad.
W 1897 r. w Bramie Kraszewskiego, na wysokości około 980 m n.p.m. została umieszczona figura św. Katarzyny. Według tradycji jest ona votum dziękczynnym albo za uratowanie życia leśniczemu, który miał spaść ze znacznej wysokości w czasie usuwania drzewa, albo za powrót do zdrowia cesarza Franciszka Józefa.
Niedaleko Bramy Kraszewskiego, w żlebie, który wyraźnym progiem opada do doliny, znajdują się m.in. wyryte w skale nazwiska trzech ostatnich zbójników (Kubiniec, Staszel, Tylka) oraz napis „Sukaj, a najdzies”. Być może była to okolica, w której się ukrywali.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......