Dom „Pod Łokietkiem”

51°49'27"N 20°47'25"E (51.824167, 20.790278)
322 m n. p. m.

Dom „Pod Łokietkiem” znajdujący się w centrum Parku Zamkowego, wybudowany w 1860 r. przez Aleksandra Przeździeckiego, jest najstarszym budynkiem zdrojowym w Ojcowie. Niegdyś mieścił hotel z ciepłymi kąpielami, a później restaurację. Podczas Powstania Styczniowego (1863) hotel był główną kwaterą obozu wojskowego pod komendą Apolinarego Kurowskiego.
Po II wojnie światowej w budynku mieściła się m.in. stołówka internatu Technikum Leśnego, restauracja i stacja turystyczna, a od 1972 r. Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Prof. Władysława Szafera, światowej sławy botanika, inicjatora utworzenia Ojcowskiego Parku Narodowego. Muzeum OPN zostało założone w 1965 r. Jego pierwszą siedzibą była willa „Jadwiga”, mieszcząca obecnie biura dyrekcji Parku. W 1972 r. na ekspozycję i pracownię naukową Muzeum przeznaczono budynek „Pod Łokietkiem”, gdzie została otwarta stała wystawa, zaprojektowana i urządzona przez Jerzego Bratańca i Jerzego Wysockiego według koncepcji i pod kierunkiem prof. dra hab. Jerzego Świecimskiego. Wystawa składała się z czterech części, prezentujących i objaśniających zagadnienia związane z geologią, prehistorią, fauną i florą Parku. Obecna, nowa Ekspozycja Przyrodnicza OPN wg koncepcji programowej Tadeusza Kowalskiego oraz dra inż. Bogdana Wiśniewskiego została oficjalnie otwarta po kapitalnym remoncie budynku 21 stycznia 2010 r.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......