Dolina Białego

49°16'21"N 19°57'21"E (49.272556, 19.955848)
954 m n. p. m.
Dolina Białego w gwarze nazywana jest również Do Białego. Znajduje się pomiędzy masywem Krokwi (1378 m n.p.m.) i Sarniej Skały (1377 m n.p.m.). Sięga pod grań Giewontu (1894 m n.p.m.). Ma 2,5 km długości i 3 km2 powierzchni. Jej najcenniejszym walorem przyrodniczym są dolnoreglowe lasy bukowo-jodłowe z domieszką jaworu. W rejonie górnej granicy lasu znajdują się skupiska limb. Obok sosny zwyczajnej i kosodrzewiny limba jest jednym z trzech gatunków sosny naturalnie występujących w Tatrach. Jest doskonale przystosowana do życia w wysokogórskich warunkach. Jej jedynym wymaganiem jest swobodny dostęp do światła. Dlatego też miejscem jej występowania jest górna granica lasu, gdzie konkurujące z nią świerki nie potrafią już przetrwać. Potrafi znosić bardzo niskie temperatury oraz, dzięki silnie rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, wytrzymywać bardzo silne wiatry. Pędy limby są giętkie, dzięki czemu jest odporna na napór zalegającego na jej gałęziach śniegu. Limba jest drzewem długowiecznym, potrafi żyć do kilkuset lat. W przeszłości była jednak często wycinana, a młode rośliny zjadane przez owce. Objęcie drzewa ochroną doprowadziło do odnowienia się populacji.
W Dolinie Białego występuje lilia złotogłów. Osiąga do 150 cm i kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest to roślina trwała, z podziemną cebulą, z której wyrasta długa łodyga. Na niej ulokowane są w szypułkach kwiaty o barwie różowej lub purpurowej. Rośnie w jasnych lasach liściastych oraz na zrębach od regla dolnego po piętro kosodrzewiny. Lilia złotogłów wykorzystywana była w sztuce podhalańskiej jako motyw zdobniczy. Roślina jest objęta całkowitą ochroną.
W Białym Potoku, płynącym w Dolinie Białego, można obserwować pluszcza. Tego niewielkiego ptaka łatwo jest rozpoznać po charakterystycznej białej plamie na podgardlu i piersi. Żyje nad wodami potoków o szybkim nurcie. Żywi się organizmami żyjącymi pod kamieniami na dnie potoków, dlatego pluszcz doskonale przystosował się do nurkowania. Przed utratą ciepła chroni go warstwa dobrze natłuszczonych piór. Nozdrza i oczy podczas przebywania pod wodą zostają zabezpieczone specjalnymi błonami. Dodatkowo pluszcz posiada ciężkie jak na ptaki kości, które pomagają w nurkowaniu, a także zwiększoną ilość hemoglobiny we krwi, dzięki czemu może polować, nie oddychając. Gniazda buduje na skałach tuż nad powierzchnią wody.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......