Dolina Małej Łąki

49°16'28"N 19°54'07"E (49.274492, 19.902182)
951 m n. p. m.

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną Tatr. Liczy 5,4 km długości. Jako jedyna w Polskich Tatrach z dolin walnych jest w całości wycięta w skałach osadowych. W jej obrębie znajdują się najgłębsze jaskinie tatrzańskie: Wielka Śnieżna oraz Śnieżna Studnia. Dolina była częściowo zlodowacona, dlatego, podobnie jak w przypadku Doliny Kościeliskiej, można w niej zaobserwować dwa typy rzeźby. W dolnej części jest to dolina V-kształtna, w górnej przeobrażona przez lodowiec przybiera profil litery „U”. Płynący dnem doliny Małołącki Potok daje początek Cichej Wodzie – głównemu ciekowi wodnemu Zakopanego.
U wylotu Doliny Małej Łąki eksploatowano kamień, który wykorzystywano jako materiał budowlany albo podsypka do budowy dróg. W kamieniołomie Małej Łąki występują skamieniałości numulitów – jednokomórkowych otwornic o wapiennej skorupce. Wapienie numulitowe formowały się w morzu zalewającym w eocenie północną część obszaru Karpat centralnych. Numulity można także zaobserwować, w Staników Żlebie, w Dolinie Białego, u wylotu Doliny Kościeliskiej.
Niebieski szlak prowadzący dnem Doliny Małej Łąki, z Szatry na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) i dalej zachodnim zboczem Skoruśniaka, to stara droga górnicza (droga hawiarska), którą zwożono rudę żelaza z kopalni Wantule znajdującej się ponad Doliną Miętusią.

 

 

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

Naša webová stránka používa súbory cookie, vrátane na štatistické účely. Ak nechcete, aby sa ukladali na váš pevný disk, zmeňte nastavenia prehliadača.
Viac o tomto......