Deptak w Krynicy

Krynica
51°53'03"N 21°49'28"E (51.884444, 21.824722)
563 m n. p. m.
W Krynicy-Zdrój równolegle do ul. Zdrojowej, nad uregulowanym nurtem Kryniczanki wytyczony jest deptak spacerowy (Aleja Nowotarskiego). Znajdują się przy nim najważniejsze, historyczne i współczesne, obiekty zdrojowe oraz różne atrakcje i ciekawostki krajoznawcze. Przy deptaku znajdują się m.in. Łazienki Borowinowe, zabytkowy budynek Starych Łazienek Mineralnych, Pijalnia Główna – nowoczesny przeszkolony budynek z lat siedemdziesiątych (a przed nim przeszklone ujęcie zdroju głównego), muszla koncertowa i okazały gmach Nowego Domu Zdrojowego (z lat trzydziestych). Naprzeciw stoi Stary Dom Zdrojowy, reprezentujący dziewiętnastowieczną architekturę uzdrowiskową, a w nim pijalnia wody Mieczysław.
W samym środku krynickiego deptaku, obok Starego Domu Zdrojowego znajduje się muzyczna fontanna. Ma ona ponad 80 koliście ułożonych dysz, z których wydobywa się woda. Muzyczna fontanna łączy w sobie efekty wizualne (świetlne) z muzyką. Fontanna pracuje od kwietnia do października. W piątki, soboty i niedziele w godzinach wieczornych (o pełnych godzinach) odbywają sie pokazy z gatunku „światło i dźwięk”. Naprzemiennie co godzinę można usłyszeć: „Classical Gas” Vanessy Mae, „Droga” Michała Lorenca, „Wiosna” z Czterech Pór Roku Antonio Vivaldiego lub „Orinoco Flow” Enyi.
Na południowym krańcu krynickiego deptaku, w pobliżu budynku Łazienek Borowinowych i skrzyżowania, gdzie od głównego ciągu ulic Kraszewskiego i Zdrojowej odchodzi na wschód prowadząca do dworca ulica Ebersa, na skwerze w sąsiedztwie tablic informacyjnych uzdrowiska znajduje się główny w Krynicy węzeł szlaków turystycznych (odnośne drogowskazy i tablice). Z prowadzącym wzdłuż ulicy Kraszewskiego i deptaku szlakiem czerwonym (Główny Szlak Beskidzki – tu na odcinku z Czarnego Potoku przez centrum Krynicy na Huzary 864 m n.p.m.) krzyżuje się szlak niebieski z Runka (1080 m n.p.m.) przez Przysłop (944 m n.p.m.) i przełęcz Krzyżową (około 780 m n.p.m.), Krynicę i dalej na wschód na Górę Parkową (741 m n.p.m.) i w pasmo Szalonego do Powroźnika. Na odcinku przecinającym w tym miejscu krynicki deptak towarzyszy mu także szlak żółty, okrężny wokół Krynicy (Krzyżowa – Jaworzynka – Kopciowa - Hawrylakówka – Huzary – Góra Parkowa).

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...