Dolina Chochołowska

52°08'30"N 21°41'31"E (52.141667, 21.692222)
936 m n. p. m.
Dolina Chochołowska jest największą pod względem powierzchni doliną Tatr Polskich. Jest doliną walną, czyli sięgającą od podnóża gór do głównego grzbietu (głównej grani) pasma górskiego. Zajmuje obszar 35 km2. Jej górna część zbudowana jest głównie ze skał krystalicznych, a ukształtowana została przez działalność lodowców. Dolny odcinek tworzą przede wszystkim skały wapienne i dolomity. Nazwa doliny pochodzi od wsi Chochołów, której mieszkańcy korzystali ze znajdujących się tu pastwisk. Dolina stanowiła duży ośrodek pasterski. W Dolinie Chochołowskiej były prowadzone też prace górnicze, o czym świadczą nazwy: Stara Robota, Huciska. Turyści odwiedzają Dolinę Chochołowską od połowy XIX w. W latach międzywojennych był to bardzo popularny rejon narciarski. W czasie wojny stacjonowali tu partyzanci. Pod koniec 1944 r. w sąsiedniej Dolinie Rohackiej doszło do bitwy z Niemcami, którzy rozbili duży oddział partyzantów. Kilku rannych żołnierzy schroniło się w niewielkiej chatce na zboczach Brestowej pod opieką felczera węgierskiego pochodzenia. Przedarł się on do wyzwolonego już wówczas Zakopanego i zawiadomił TOPR. Wyruszyła wyprawa pod kierownictwem Zbigniewa Korosadowicza, która w dniach 11 i 12 lutego 1945 r. w ciężkich warunkach zimowych przetransportowała rannych przez Przełęcz Łuczniańską i Dolinę Chochołowską. Była to jedyna swego rodzaju wyprawa TOPR, w której ratownicy oprócz zmagania się z siłami przyrody, musieli brać pod uwagę również zagrożenia wojenne.
Ciekawą historię mają stosunki własnościowe dotyczące terenów leżących w Dolinie Chochołowskiej. W 1821 r. górale postanowili wykupić lasy w rejonach dolin Chochołowskiej i Lejowej. Jednak pełnomocnik zainteresowanych, ks. Józef Szczurkowski, oszukał ich i ziemie kupił pod własnym nazwiskiem. Po długoletnim procesie sądowym chłopi odzyskali swoją własność dopiero w 1869 r. Po wojnie część lasów przejął TPN, lecz górale znów domagali się swoich praw. Ostatecznie lasy do nich należące zostały wyłączone spod kontroli parku narodowego i są osobno administrowane przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych 8 Wsi w Witowie.
Siwiańskie Turnie stanowią północno-zachodnie ograniczenie Doliny Chochołowskiej. Na wapiennych skałach znajduje się największe w Tatrach naturalne skupisko sosny zwyczajnej. Jest ono pozostałością po rosnących tu rozległych borach sosnowych sprzed 10 tysięcy lat. Występuje tu również wiele gatunków roślin charakterystycznych dla tego typu podłoża.
W Dolinie Chochołowskiej w wąwozie Koryciska zostało zidentyfikowane jedyne w Polsce stanowisko sasanki słowackiej. Sasanka słowacka należy do grupy endemitów zachodnio-karpackich. Jest to roślina trwała, pokryta długimi, białymi włoskami. Z kłącza wyrasta długa łodyga, na której umieszczony jest duży fioletowy kwiat. Osiąga wysokość do 40 cm. Kwitnie od kwietnia do maja. Rośnie w murawach porastających skały dolomitowe i sąsiadujące z nimi jasne laski sosnowe.

Miesto sa nachádza na chodníkoch

Stiahnuť aplikáciu

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...