Frydman

Wieś na Polskim Spiszu, leżąca nad Jeziorem Czorsztyńskim, pomiędzy Dębnem i Niedzicą. Jej historia sięga XIII w., kiedy była już osadą o charakterze parafialnym. Lokowana ponownie w 1308 r. na prawie niemieckim przez Fryderyka z Huncowiec. O jej znaczeniu świadczy fakt, że dysponowała własnym targiem i cieszyła się wolnościami celnymi. W 1589 r. Frydman został sprzedany przez Olbrachta Łaskiego Jerzemu Horwathowi z Paloczy, który wybudował we wsi kasztel. Istnieją przesłanki, że Frydman w XVII w. otrzymał nawet status miasteczka. Świadczyć ma o tym pieczęć przechowywana w muzeum w Lewoczy, z napisem: Pieczęć miasteczka Fridman 1611 . W późniejszym czasie jednakże miejscowość straciła na znaczeniu. Do 1918 r. Frydman wchodził w skład Królestwa Węgier, a w latach 1939‒1945 znalazł się pod rządami Pierwszej Republiki Słowackiej. Obecnie wieś pełni funkcje głównie wypoczynkowe. Jej położenie poniżej poziomu Jeziora Czorsztyńskiego jest powodem zagrożenia podtopieniami. 

Kościół św. Stanisława Biskupa jest najstarszym zabytkiem architektury sakralnej na Podtatrzu. Murowana świątynia o wczesnogotyckiej bryle pochodzi z przełomu wieków XIII i XIV. Wieża zwieńczona została późnorenesansową attyką. W ścianie zakrystii wyróżnia się romańskie okienko, a po południowej stronie nawy wczesnogotycki ostrołukowy portal. Wnętrza cechują się bogatym XVIII-wiecznym późnobarokowym wystrojem. Od strony północnej przylega do prezbiterium ośmiokątna kaplica Matki Bożej Karmelitańskiej z rokokowym dwustronnym ołtarzem. 

Frydmański kasztel jest dworem obronnym z końca XVI w., zbudowanym przez węgierską rodzinę Horwathów. Swój pierwotny renesansowy wygląd z charakterystyczną attyką i wykuszami w znacznej mierze zatracił po przebudowie z początku XX w. Obecnie pozostaje w rękach prywatnych. Do kasztelu przynależą winne dwupoziomowe piwnice , w których do XIX w. przechowywano węgierskie wino. Na obu poziomach znajdują się trzy 100-metrowe korytarze o szerokości ok. 7 m każdy. Obecnie nieużywane, możliwe do zwiedzenia za zgodą właścicieli. 

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...