Justyna Budzińska-Tylicka

Rynek Główny 13, Czytelnia dla Kobiet

Emancypantka, lewicowa działaczka społeczno-polityczna, publicystka urodzona 12.09.1867 r. w Siedlcach. Ukończyła medycynę w Paryżu (1898 r.), broniąc doktorat. We Francji założyła rodzinę i pracowała 7 lat. W 1895 r. wstąpiła do Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. W 1905 r. wróciła do Polski i zamieszkała w Krakowie, a następnie w Warszawie. Działała na rzecz równouprawnienia angażując się w ruchy emancypacyjne, w tym w te krakowskie. Współpracowała z Polską Partią Socjalistyczną. Jej starania u Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w sprawie przyznania kobietom praw wyborczych przyniosły pozytywny skutek (28.11.1918 r.). Jako przedstawicielka Polski reprezentowała kraj na wielu kongresach i zjazdach kobiet, odgrywając znaczącą rolę. Angażowała się także w działalność towarzystw medycznych i społecznych. Specjalizowała się w leczeniu chorób układu oddechowego, zakaźnych i ginekologii. Propagowała higienę m.in. współorganizując kolonie letnie dla kobiet pracujących. W 1931 r. utworzyła pierwszą polską klinikę świadomego macierzyństwa. Zmarła 8.04.1936 r. w Warszawie. Pochowana na Powązkach.

Inne miejsca: Czytelnia dla Kobiet (ul. Poselska 8, ul. Szpitalna 7, Rynek Główny 13, ul. Grodzka 13, ul. Mikołajska 7, Rynek Główny 6), Ujeżdżalnia (ul. Rajska 12 – miejsce spotkań członków ruchu emancypacyjnego), Towarzystwo Szkoły Ludowej (ul. św. Anny 5), „Nowe Słowo. Dwutygodnik społeczno-literacki poświęcony sprawom kobiet” (Rynek Główny 13), dwutygodnik „Czystość” (ul. Sławkowska 24), Towarzystwo Zupełnej Wstrzemięźliwości od Napojów Alkoholowych „Eleuterya” (Rynek Główny 17).