Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa "Lubogoszcz"

Na zachodnim stoku Lubogoszczy (968 m n.p.m.) od prawie 80 lat funkcjonuje duży zespół szkoleniowo-wypoczynkowy, zarządzany przez Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Kompleks powstał na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX w., jako obozowisko międzynarodowej organizacji chrześcijańskiej YMCA (Young Men’s Christian Association). Pojawiła się ona w Polsce wraz z Armią Hallera po zakończeniu I wojny światowej. Jej symbolem jest równoramienny trójkąt, oznaczający trzy podstawowe cele stowarzyszenia: rozwój duchowy, fizyczny i umysłowy człowieka. Do ośrodka w czasach świetności przybywały grupy turystyczne z Łodzi, Warszawy i Krakowa, ale również zza granicy, a nawet zza oceanu. Obecnie wypoczywają tu głównie grupy harcerskie, zielone szkoły i wycieczki zbiorowe; mogą zatrzymać się też turyści indywidualni. Przez zachodnie stoki Lubogoszczy poprowadzono ścieżkę edukacyjną. Znakowana jest ona żółtymi trójkątami. Rozpoczyna się koło ośrodka wypoczynkowego „Lubogoszcz” i biegnie przez wiekowy jodłowy drzewostan nasienny. Na 2 km szlaku i 10 oznakowanych przystankach można zapoznać się z zagadnieniami gospodarki leśnej. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na rumowiska piaskowca, niewielkie wodospady i pojedyncze wychodnie skalne.