Czertezik

Pieninki

Czertezik (772 m n.p.m.) jest drugim, co do wysokości (po Czerteżu 774 m n.p.m.) wierzchołkiem w grani Pieninek. Jego skalna grzęda zabezpieczona jest metalową poręczą. Z Czertezika roztacza się malowniczy widok na fragment pienińskiego przełomu Dunajca i dzikie otoczenie doliny Pienińskiego Potoku.
Przez Czetrezik wiedzie tzw. Sokolą Percią. Jest to najładniejszy szlak w Pieninach Właściwych, prowadzący granią Pieninek od Sokolicy (747 m n.p.m.) po Bajków Groń (695 m n.p.m.). Sokola Perć utworzona została w 1926 r. przez ks. Walentego Gadowskiego, twórcy słynnej tatrzańskiej Orlej Perci. Wiedzie fragmentem obecnego niebieskiego szlaku turystycznego Wielki Rogacz – Tarnów.